Na seně – glampingová stodola na louce v Beskydech

Ondřej Eliáš
RMBA Architekti s.r.o.

Na seně – glampingová stodola na louce v Beskydech

Malý projekt s velkým přesahem – od počátku jsme věděli, že unikátní místo si zaslouží byť malou, ale unikátní stavbu. Pod starým akátem, na louce kde se pasou ovce vznikla malá stodola, která je využívána jako glampingové bydlení.
Dřevostavba je ze smrkových prken přiznaných v interiéru, v klasickém tvarosloví, ale s překvapivým interiérem a využitím.

Ve stodole najdete vše, co potřebujete pro krátký (nebo i delší) pobyt. Dominantou otevřeného prostoru je velká postel, jejíž matrace jsou uloženy na seně. Za dřevěnou paravanovou stěnou najdete minimalistickou kuchyňskou linku. Na opačném štítě je umístěna dřevěná lavice, která přechází až ke kamnům a pozinkované vaně (pastevecké napajedlo). Na polopatře pod střechou je volně uložená kupa sena, která nocležníky vybízí ke zážitkovému přespání, jako u babičky ve stodole.

Na podlaze najdete staré půdovky, kuchyňská linka má pozinkovaný dřez a postel na seně je zastlaná bílými lněnými přikrývkami a polštáři.

Výstavbu realizovali přímo majitelé – farmáři, se svými kamarády. Byl kladen veliký důraz na ekologičnost projektu. Proto byla použita spousta materiálů a vybavení tzv. ze druhé ruky.

Jednoduchost a překvapivé prvky a detaily v kombinaci s velkoplošným prosklením a propojením s přírodou je to, co tento interiér maximálně charakterizuje.

Půdorys

Půdorys stodoly