S výhledem do atria

Eva Řezáčová a Jan A. Řezáč
MODULORA

S výhledem do atria

V 70. letech 20. století v době socialistického budování vznikl v Plzni soubor rodinných domů s vnitřními otevřenými atrii, který měl na tu dobu skvělou architektonicko-urbanistickou kvalitu inspirovanou v daleké Skandinávii.

Mladí investoři, lékaři, zakoupili jeden z těchto domů a rozhodli se pro jeho kompletní rekonstrukci. Jejich zalíbení v moderní architekturu, Miese van den Rohe a fascinace z Vily Thugendhat chtěli přenést do svého nového domova.

Hlavním cílem rekonstrukce bylo dům co nejvíce otevřít směrem ven do vnitřního atria a přivést do interiéru světlo, jehož měnící se intenzita bude umocňovat život v domě.

V rámci dispozičních úprav zahrnujících hlavně propojení obytného prostoru s jídelnou a kuchyní, zvětšení koupelny a vytvoření samostatných dětských pokojů vzniklo pohodlné bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Okenní otvory orientované do atria byly zbaveny parapetů, v hlavním obytném prostoru vznikl vybouráním pilíře velký otvor šířky 6m osazený posuvným křídlem HS portálu pro maximální propojení interiéru s exteriérem.

Na obytný prostor navazuje venkovní pobytová terasa, nad kterou levituje ocelová pergola s textilním baldachýnem pro zastínění v příliš slunných dnech.

Bílá barva dominuje jak v exteriéru, tak i v interiéru. Doplňuje ji bezespárá polyuretanová stěrka ve světle béžovém odstínu sjednocující všechny obytné místnosti v domě, italský travertin použitý na desce v kuchyni, u krbu i jako obklad v koupelně a na wc a dubová dýha na atypickém nábytku.

Půdorys

Půdorys bytu