Roubený dům v Beskydech

Magdalena Svoboda
MAUD design

Roubený dům v Beskydech

Projekt kompletní citlivé rekonstrukce bytového roubeného domu v srdci Beskyd. To byl výchozí požadavek pro místo, kde je propojena příroda a respekt k řemeslu.

Hlavní proměnou tohoto interiéru bylo vytvoření otevřeného vzdušného prostoru, který dovnitř vpustí více denního světla, ale zároveň bude dodržovat stávající ráz stavby. Do obytné části se použil atypický prvek v podobě bezrámového panoramatického okna, které bylo pečlivě vybráno pro celkovou symbiózu vnitřních a venkovních prostor.

Od samého začátku spolupráce kladli majitelé důraz na materiálové pojetí, které se doplňuje s roubeným domem a zároveň do interiéru vnáší nové prvky, které nechávají vyniknout původnímu trámovému stropu. Ten se majitelé rozhodli zachovat, a tak prošel kompletní revitalizací, kdy ho bylo potřeba šetrně očistit od silného bílého nátěru až na původní přirozenou podobu, pod kterou bylo dřevo ukryto.

Celkový interiér je laděn v paletě jemných neutrálních barev, které nechají vyniknout hlavnímu materiálu – dřevu. Pro dosažení výsledné atmosféry zde najdete kombinace hliněných omítek, čirého skla, akcenty v antracitové šedi a samozřejmě již tolik zmiňované dřevo. To je zde použito v nejrůznějších obměnách drásaných, hladkých či sukovitých povrchů.

Výsledný moderní vzhled podpořený rustikálními prvky, které do tohoto prostoru neodmyslitelně patří, zdůrazňuje celkový koncept roubenky, která je zasazena do lesní krajiny. Díky snoubení starého a nového je zde uchované autentické „“genius loci““.

Fotografie realizace interiéru: Daniela Svobodová

Půdorys

Půdorys domu