Rodinný dům střední Čechy

ing.arch. Tereza Čudová Ajmová
ing.arch. Tereza Čudová Ajmová

Rodinný dům střední Čechy

Investor zakoupil deset let starý rodinný dům. Dům byl prostorově vyhovující, v dobrém technickém stavu, ale celkově nevzhledný. Původním záměrem investora bylo pouze zrekonstruovat interiér a odstranit několik dispozičních neduhů, ale po shlédnutí návrhu exteriérových úprav souhlasil s tím, že by bylo nejlepší přistoupit k domu a jeho rekonstrukci jako k celku a neodkládat řešení exteriéru na později.

Interiér byl řešen hlavně s ohledem na světlo a propojení se zahradou. Byla výrazně zvětšena okna a východy do zahrady. Kde nebylo možné využít denního světla, byly instalovány světlovody. Interiér je zařízen v jednoduché kombinaci několika výrazných materiálů – ocel, teraco a dřevo. Na některých stěnách jsou ponechány surové štukové omítky, které dodávají interiéru živost. Ty jsou doplněny a zútulněny čalouněným nábytkem Sancal, Viccarbe, Naughtone a Hay. Kromě těchto několika výrazných volných prvků je většina nábytku vyráběna na míru. V interiéru jsou použity i části původních vybouraných konstrukcí. Například konferenční stůl v obývacím pokoji je vyroben z původního vazného trámu zrušené části střechy.

Z ostatních částí krovu jsou vyrobeny vyvýšené záhony nebo předstupně ocelového schodiště. Právě schodiště a ocelová stěna za televizí byly technicky a konstrukčně nejnáročnějšími prvky celého interiéru.

Půdorys

Půdorys domu