RK39_rekonstrukce půldomu v Podolí

Markéta Zdebská
BY architects, spol. s r.o.

RK39_rekonstrukce půldomu v Podolí

Klient měl touhu nemovitost citlivě rekonstruovat, což jsme chápali a cítili jsme to podobně. Při naší práci jsme se tak snažili o probuzení ducha doby, ve které zástavba vznikala. Od začátku nás dům bavil, zejména díky rafinovanému výškovému uspořádání s náznakem raumplanu.

Nespornou kvalitou bylo také to, že se jako jeden z posledních v kolonii zachoval v původním stavu. Objemově jsme dům doplnili o platformu terasy, která dům objímá, propojuje a poskytuje místo pro život „na rovině“. Máme radost, že se podařilo zachránit starou hrušeň, která je do terasy integrována a v létě vytváří přirozený stín. Na severní hraně pak z terasy vyrostl drobný objekt, který pozemek odcloňuje od ulice.

Dispoziční úpravy byly razantní především v 1. NP, kde došlo ke zvýšení komfortu ve vstupu, ale také k prodloužení obytné místnosti s kuchyní. V suterénu jsme kromě technické místnosti navrhli domácí kancelář / hostovský pokoj s vlastním výstupem do spodní části zahrady. Náročnost klientů vedla k tomu, že jsme interiér navrhli včetně atypického stolu s barevnými nohami a deskou z konglomerovaného kamene Technistone. Nadchl nás výrazný vzor terazza, který nám připadal pro dominantní motiv jídelního stolu nejvhodnější.

Spolupráce byla obecně intenzivní a plodná na mnoha úrovních a snad i proto, ze vzájemného dialogu, vzniklo něco, z čeho máme velkou radost.

Půdorys

Půdorys domu