Rekonstrukce rodinného domu Brno Husovice

Ing.arch. Libor Kaplan
Ing.arch. Libor Kaplan

Rekonstrukce rodinného domu Brno Husovice

Původní řadový rodinný dům z třicátých let svou dispozicí již nevyhovoval potřebám mladé pětičlenné rodiny. Dům je třípatrový a nachází se ve svahu, vstup je z 1NP,zatímco východ do zahrady z 1PP.

V původní dispozici se v suterénu objektu, kromě chodby vedoucí na zahradu, nacházela malá obytná kuchyně, koupelna a samostatné WC. Obývací pokoj situovaný v patře navazoval na vstup z ulice a neumožňoval přístup na zahrad.

Velkou část užitné plochy objektu tvořil půdní podkrovní prostor.

Rekonstrukce domu se musela vypořádat s úzkou parcelou, poměrně malou podlažní plochou, kde navíc velkou část každého patra zabíralo schodiště a také s omezeným rozpočtem.

Architekti se rozhodli dispozici upravit tak, aby co nejvíc vyhovoval potřebám rodiny, klíčovým byla především návaznost obytného prostoru na terasu a potažmo zahradu a také snaha o orientaci vetšiny obytných místností do klidného vnitrobloku. S ohledem na polohu nosných stěn však na obývací pokoj, jídelnu a kuchyni v 1PP nezbývalo moc místa. Hlavním tématem přestavby tak bylo hledání úsporných řešení bez velkého nároku na prostor.

V obývacím pokoji proto nebylo uvažováno s pohovkou či sedačkou. Bylo zde navrženo sedací okno integrované do knihovny, které propojuje obytný prostor s terasou a zahradou.

Autor: KAPLAN ARCHITEKTI | Libor Kaplan, Jana Kaplan Wałaská
Adresa: Brno, Husovice, Česká republika
Realizace:2021
Užitná plocha:150 m2
Fotograf: Daniel Urban, scan360.cz

Půdorys

Půdorys domu