Rekonstrukce rodinného domu a Tiny House Psohlavců v Ostravě-Svinově

Ing. Arch. David Kotek
PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Rekonstrukce rodinného domu a Tiny House Psohlavců v Ostravě-Svinově

Rekonstrukce domu, který nikdo nechtěl zachránit. Díky minimálním zásahům do původní dispozice se podařilo dosáhnout úsporných nákladů na stavební úpravy.

Zásadním mottem bylo nic nebourat a nevyhazovat. Dali jsme si záležet, abychom zachovali to, co zachovat šlo a nebáli se taky plno věcí přiznat a nemaskovat. Využili jsme cihlové půdovky z podkroví na venkovní dlažby. Obklady jsme citlivě sejmuli, abychom je vrátili zpátky, jen do jiného místa. Zachovali jsme maximum z původních krovů, dokonce i některá okna nebo dveře, v přízemí domu jsme zachránili a zrekonstruovali funkční původní kachlová kamna. Vše jsme sjednotili bílou barvou, nic jsme nemaskovali a zbytečně nezarovnávali ani neomítali. Vynikne díky tomu kontrast původních prvků s těmi novými a všechny nerovnosti dodávají interiéru na osobitosti. Nová obrovská okna do zahrady zvou do prostoru plno přírodního světla a dodávají domu zcela nový výraz. Přidali jsme k nim terasu, která přímo vybízí k posezení a obytný prostor výrazně zvětšuje směrem ven.

K rekonstruovanému domu patří i zahradní Tiny House. Původně hospodářská budova, transformovaná do moderního minimalistického bydlení, slouží jako samostatný prostor pro ubytování návštěv nebo krátkodobému pronájmu. Obložení je z opáleného smrkového dřeva a příjemně doplňuje rodinný dům, který je naopak celý bílý – včetně plechové střechy.

Autor návrhu: Ing. arch. David Kotek
Fotografie: Ivan Němec, Jakub Zdechovan

Půdorys

Půdorys domu