RD v bývalé nouzové kolonii v Brně

Radim Horák, Martin Sazama, Ema Sazama
KAMKAB!NET

RD v bývalé nouzové kolonii v Brně

Dům se nachází v blízkosti centra Brna v Kamenné kolonii, která vznikla jako nouzová kolonie na místě vytěženého lomu. Domky jsou na sebe nalepené, všelijak pospojované a většina z nich disponuje pouze malými dvorky, či předzahrádkami. Celý dům pro čtyřčlennou rodinu se musel vejít na malou parcelu o výměře 83 m2 semknutou ze tří stran okolními domy a sousedním pozemkem.

Dům je orientován do soukromého dvorku/atria. Vstupními dveřmi se dostaneme do předsíně. Zde je hlavním prvkem kompaktní box se zaobleným rohem z březové překližky, který nabízí šatní skříň, vstup na toaletu a úklidovou komoru. Odebrání hmoty v rohu slouží jako přísed. Naproti skříni je za závěsem úložný prostor a technické zázemí. Z předsíně můžeme vstoupit do hlavního obytného prostoru se sedací lavicí pod oknem do dvora, pohovkou a pracovním koutem. Obývací prostor a kuchyňskou linku pod oknem do ulice odděluje široký ostrůvek. Naproti vstupní haly je betonové schodiště do druhého patra. Jalový schod slouží i jako bezpečná zóna u krbových kamen.

Nad schodištěm je umístěno velké střešní okno a osvětluje tak nejen schodiště, ale i pracovní kout pod ním. Schodištěm vystoupíme v druhém patře do otevřené herny. V herně je dominantním prvkem druhý box z březové překližky se zaobleným rohem, ve kterém je umístěna koupelna, která je osvětlena díky nadsvětlíku naproti střešnímu oknu nad schodištěm. Z herny se dále dostaneme do dětského pokoje a do ložnice.

Do vnitřního interiéru lze řadit i malý vstupní dvorek.

Půdorys

Půdorys domu