RD Senice na Hané

Ondrej Palenčar
TŘI.ČTRNÁCT architekti s.r.o.

RD Senice na Hané

Dům pro mladou rodinu se nachází na úzké parcele v řadové zástavbě v obci Senice na Hané. Vzhledem ke složitosti rostlé okolní zástavby bylo potřeba novou stavbu napasovat do různorodých úhlů proluky. Kvůli stísněným podmínkám je stavba rozložena na tři podlaží. Hluboká dispozice využívá velkých prosklení jižní, ale hlavně severní fasády. To přináší do interiéru měkké difuzní světlo. Uprostřed domu vzniká schodišťový trakt.

Celková zastavěná plocha je 80 m2. Klienti si přáli zachovat průchod do zahrady, který plochu stavby ještě více zmenšuje. V průchodu se nachází hlavní vstup do domu. V prvním podlaží je umístěné zádveří se šatnou, koupelna, komora a kuchyň s jídelnou. Schodištěm v zádveří se vchází do druhého podlaží, kde se nachází dětský pokoj, technická místnost a obývací pokoj s krbem. Obývací pokoj je loftem propojen s jídelnou v přízemí. Díky tomuto řešení dostává poměrně malý dům vzdušnost a lehkost. V podkroví je navržena ložnice, koupelna, šatna a dětský pokoj s velkým střešním ateliérovým oknem na míru.

Přáním majitelů byla jednoduchá nadčasová architektura, která nepodléhá trendům. Minimalistické čisté řešení bílých stěn a obkladů je osvědčeným řešením pro takové zadání. Celý interiér sjednocuje textura jasanového dřeva. Z něj jsou vyrobené parapety, schodiště, jídelní stůl, pracovní stůl a konferenční stůl v obývacím pokoji. Podlahy jsou vylité z polyuretanové světle šedé stěrky. Interiér doplňují historické kusy nábytku, které mu dodávají patinu času.

autor fotografií: Mangoshake s.r.o. (Ing.arch. Jakub Klimeš, Ing.arch. Filip Gladiš)

Půdorys

Půdorys domu