Ocelové schodiště ke hvězdám

ing. Zuzana Staňková
Projekční atelier ZUZI s.r.o.

Ocelové schodiště ke hvězdám

Nádherná lokalita na okraji lesa, daleké výhledy do kraje a pěstěná zahrada, to vše byl rámec pro výzvu ve formě rekonstrukce interiéru přízemí a vestavby podkroví stávajícího rodinného domu.

Dům zdánlivě velikostí akorát pro čtyřčlennou rodinu. Chyběla však pracovna pro pána domu, manželská ložnice, šatna, koupelna v podkroví a druhý dětský pokoj. Především však chybělo schodiště.

Dispozice interiéru v přízemí také nevyhovovala. V pohybu překážela nelogicky umístěná skleněná stěna a v prostoru budoucího schodiště překážel jídelní stůl.

Pro klienta jsme navrhli velkorysé řešení.

V přízemí jsme zachovali kuchyni, ale jídelnu jsme přesunuli na logické místo mezi kuchyní a relaxačním koutem u televize. Změnili jsme původně nevhodně orientovanou pozici pohovek, nyní si lze užívat výhled jak do nádherné zahrady tak do kraje z každého koutu obytného prostoru.

Výhledu do kraje však může směle konkurovat pohled na ocelové schodiště, které se stalo dominantou prostoru, šperkem a chloubou majitelů domu.

Původně plánované kruhové schodiště mělo pro sebe vymezen velkorysý prostor o průměru téměř 2,5m. Mohli jsme tedy navrhnout schodiště s centrálním lankovým systémem, v jehož srdci jsou umístěna světla, a jehož jednotlivé prvky jsou kotveny do podlahy v přízemí a mizí v nedohlednu v hřebeni krovu. Katedrální prostor v podkroví tak získal dominantu a propojení s přízemím, původně jen naznačené, je násobeno sepětím ocelovými lanky.

V podkroví jsme navrhli velkou halu, do níž jsme situovali pracovnu pána domu. Umístění pracovního stolu v blízkosti vzdušného schodiště mu umožňuje od levitujícího psacího stolu kontrolovat dění v přízemí.

Velká manželská ložnice s krbem měla svou pozici v podkroví jistou – výhled do kraje při otevřené prosklené střeše je opravdu zcela jedinečný.

Vybavení podkroví doplňuje menší koupelna se sprchovým koutem a velká šatna.

Celý projekt se nese v duchu maximálního otevření objemu, který byl v podkroví k dispozici. Prostor je otevřen ve všech místnostech až do hřebene, nosné ocelové konstrukce jsou přiznány. Ocelové schodiště je kotveno do podlahy v přízemí, do obvodové stěny schodišťového prostoru i do konstrukce střechy speciální ocelovou vloženou konstrukcí.

Prosklení střechy s posuvnými díly si vyžádalo úpravu krovu, spojenou se zásahy do statiky celé střechy. Osazení prosklení (rozměr 4,5×2,8 m) bylo provedeno specializovanou firmou pomocí jeřábu. Sluneční tepelné zisky jsou minimalizovány pomocí instalovaného venkovního stínění (screen), klimatizační jednotky v podkroví se starají o tepelnou pohodu v létě i v zimě.

Fotografie: Robert Žákovič

Půdorys

Půdorys