Modrozelený mezonet

Tomáš Horalík
Horalík Ateliér

Modrozelený mezonet

Proměnit nedostatek ve výhodu – i to může být úkol architektů při úpravách bydlení pro mladou rodinu. V mezonetovém bytě v novostavbě v pražských Malešicích takovou výzvu představovalo schodiště, rušivě vybíhající doprostřed obývacího pokoje.

“Nepříznivé situace jsme využili k návrhu úložných prostor, které vyplňují veškeré místo pod mezipodestou a rameny schodiště. Půdorysně a barevně přitom navazují na okolní zdi,“ říká Tomáš Horalík, jehož ateliér zakázku navrhoval. Vizuální začlenění schodiště podporuje také obklad stěny, na který architekti použili podlahová prkna. Ta jsou současně odolnější proti opotřebení než původní omítnuté zdi.

Veškerý nábytek na míru je plně vestavěný, takže poskytuje spoustu místa a současně působí jako organická součást místností. Platí to i pro velkou knihovnu v obývacím pokoji, která kombinuje otevřené police s uzavřenými skříňkami.

Obývací pokoj nabízí vedle centrálního sezení u jídelního stolu také relaxační kout s velkou pohovkou do L, orientovanou směrem k oknům. Umožňuje tak vychutnat si výhled na město i sledovat promítací plátno, které je spolu s kolejnicemi závěsů a ambientním LED osvětlením skryté za nízkým sádrokartonovým nadpražím.

V ložnici vytváří klidnou atmosféru tmavomodrý čalouněný obklad, navazující na čelo dvojlůžka a odkládací police. Na protější stěně jsou umístěny mělké skříňky s výklopným pracovním stolkem.
Celý byt je na přání klientů laděn do odstínů modré a zelené, které doplňuje bílá a šedá na stěnách a dřevěný dekor.