Mezonetový byt Záhřebská

Jan Bek
BekArch s.r.o

Mezonetový byt Záhřebská

Zadáním investora bylo vytvoření rodinného mezonetového bytu z neobydleného podkroví starého bytového domu, který se nachází v srdci Vinohrad s výhledem na Pražský hrad. Na velkorysých 307 metrech čtverečních najdete vše, co pro rodinný život v centru metropole člověk potřebuje. Funkce bytu primárně odlišuje dvoupatrové členění. Zatímco dolní patro slouží ke společnému životu, návštěvám a pro děti, horní patro nabízí jeho obyvatelům intimitu a soukromí.

Velkorysému obytnému prostoru ve spodním patře vévodí kuchyňský ostrov, který je společenským centrem celého bytu. Dále zde najdete jídelnu a obývací prostor, ze kterého se pomocí truhlářsky řešeného schodiště dostanete do druhého patra, kde se nachází ryze soukromé křídlo s pracovnou, ložnicí, koupelnou, barem a šatnami.

Důležitý bod v rámci realizace představovala hra se světlem. Vzhledem k tomu, že směrem do ulice nebylo možné byt jakkoliv prosvětlit, zvolili jsme především světlé, krémové tóny v rámci celého interiéru. To nám zároveň dalo prostor využít tóny tmavě mořené dubové dýhy pro architektonické zdůraznění důležitých prvků. Příklad můžeme hledat v případě kuchyňské linky nebo v rámci řešení schodiště.

Díky hře s barvami a rozměry vzniklo atypické schodiště, které poutá pozornost příchozích návštěv.

Hlavními elementy celého bytu jsou truhlářské prvky, které nám pomohly prostor rozčlenit, zakrýt technické zázemí bytu a vizuálně sjednotit celý interiér.

Půdorys

Půdorys bytu